REDUKT tiny houses

View Original

„Oddychające” ściany w domach Redukt. Dzięki nim dobry mikroklimat.

Oddychająca ściana izolowana wełną owczą. (Dom Redukt-01)

Zdrowy i przyjazny mieszkańcom mikroklimat wewnątrz domku to było jedno głównych założeń, jakie stawiałem sobie przy projektowaniu. Bez stęchlizny, zawilgoceń, pleśni czy tzw. grzyba na ścianach. Zależało mi na dobrym samopoczuciu i oddechu właśnie pełną piersią, zamiast życia w puszcze czy termosie.

Dlatego w domach Redukt ściany „oddychają”, a bardziej precyzyjnie to określając - są otwarte dyfuzyjnie. Nadmiar pary wodnej, powstający podczas codziennych czynności, nie zbiera się w pomieszczeniu - i co więcej - może wydostawać się przez ściany, w tym także przez izolację, na zewnątrz budynku. Dzięki temu ograniczamy możliwość powstawania zawilgoceń czy ognisk pleśni.

Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji ściany i odpowiednim materiałom najwyższej jakości:

  • naturalna izolacja z włókien drzewnych lub z wełny owczej – potrafi „odebrać” parę wodną z wnętrza i przekazać ją dalej
  • dwa rodzaje wysokoparoprzepuszczalnych membran umożliwiają przenikanie pary wodnej w jednym kierunku na zewnątrz, a jedna z nich dodatkowo zabezpiecza przed dostawaniem się wody i wiatru do środka (bardzo podobnie jak np. gore-tex)

To zupełnie inaczej niż w przypadku zastosowania do izolacji np. styropianu czy pianki poliuretanowej, które nie absorbują wilgoci i w ogóle uniemożliwiają jakikolwiek przepływ powietrza. No dobrze - naturalne izolacje są cięższe, przez co mamy trudniej przy optymalizowaniu pozostałych elementów, aby utrzymać niską wagę końcową domu, ale warto!

Zewnętrzna membrana wysokoparoprzepuszczalna. Umożliwia wydostawanie się pary wodnej, chroni przed wiatrem i stanowi ochronę przed wodą. (Dom Redukt-01)